Ul dla pszczół - jak go zrobić i czy warto? | Garden Gourmet

Co nowego u nas

Ul dla pszczół - jak go zrobić i czy warto?

Miód od wieków stosowany jest jako domowy środek leczniczy. To, jakie ma dokładnie działanie, zależy od jego rodzaju. Przykładowo miód akacjowy może być potencjalnie pomocny jako składnik diety dla osób borykających się z chorobami przewodu pokarmowego i zaburzeniami trawienia. Dodatkowo może działać pozytywnie na  pracę nerek, układu moczowego i prostaty.

Miód lipowy przyczynia się do budowania odporności organizmu i działa jak naturalny antybiotyk, hamując w niewielkim stopniu rozwój bakterii, grzybów i wirusów mogących zagrozić górnym drogom oddechowym. Miód gryczany korzystnie działa na układu krążenia, wspiera procesy trawienne i metaboliczne. Wybór określonego typu miodu to nie tylko kwestia walorów smakowych, ale również zdrowia. Na pewno warto regularnie go jeść, żeby w ten sposób wspomagać organizm. Należy jednak pamiętać, że miód zawiera także sporo cukru.

W sklepach znajdziesz różne rodzaje miodu. Wiele osób kusi, żeby mieć jednak własny ul dla pszczół, niekoniecznie w celach zarobkowych, a raczej jako hobby. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na ul i pszczoły na własnym podwórku? Poniżej znajdziesz najważniejsze rady. 

Co to jest ul dla pszczół? 

Mianem ula określa się stworzoną przez człowieka konstrukcję, która jest domem dla pszczół. Zbiór kilku uli w jednym miejscu określa nazywa się pasieką. 

Badania archeologiczne dowodzą, że pszczelarstwo było znane już w czasach przedhistorycznych. Przed tysiącami lat ludzie zbierali miód z dzikich rojów, które znajdowali w dziuplach drzew. Początki zorganizowanej hodowli pszczół przypadają na okres istnienia największych cywilizacji śródziemnomorskich. Ul na pszczoły można było zobaczyć już w starożytnym Egipcie, a także w Grecji i w Rzymie. 

Równolegle z pszczelarstwem na wielu obszarach (w tym także na ziemiach polskich) rozwijało się bartnictwo. Mowa o hodowaniu pszczół w barciach, czyli specjalnie wydrążonych dziuplach. 

Gdzie można założyć domowy ul dla pszczół?

Zanim przystąpisz do budowy ula na swojej działce, musisz się upewnić, czy miejsce jest właściwe i owady w ogóle będą żyć na tym terenie. Konieczne jest także spełnienie warunków formalnoprawnych. 

Zakładanie pasieki możliwe jest jedynie na terenach, na których występują obficie tak zwane rośliny miododajne. Mowa o krzewach owocowych, jabłoniach, wiśniach, gruszach, leszczynie, malinach, poziomkach, słonecznikach, lawendzie, szałwii itp. Najlepsze będą obszary położone poza miastem, z dala od zanieczyszczonego powietrza. 

Oprócz tego pamiętaj, że zgodnie z prawem ul powinien stać co najmniej 10 metrów od dróg publicznych i budynków mieszkalnych. Wymagane jest ustawienie tablicy informacyjnej ostrzegającej o występowaniu na terenie pszczół wraz z danymi pszczelarza. Ponadto założenie pasieki powinieneś zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii, który nada jej numer identyfikacyjny.

Jak zbudować ul na pszczoły?

W dawnych czasach do budowania uli wykorzystywało się drewno lub słomę. Jeśli chcesz zbudować drewniany ul, dobrym materiałem będzie sosna, choć nieraz używa się także desek z drzew liściastych. Alternatywą są ule zbudowane z polieturanu albo styropianowe. 

Niezależnie od materiału ul buduje się, zaczynając od bocznych ścianek. Po połączeniu ich ze sobą (zazwyczaj za pomocą śrub) uzyskasz pusty w środku prostopadłościan. Następnie w krótszych ściankach należy stworzyć wcięcia, dzięki którym będzie możliwe powieszenie na nich ramek. Kolejnym krokiem jest wykonanie dennicy, czyli podstawy ula wyłożonej siatką aluminiową.

Na tym etapie nie zapomnij wykonać także otworu wlotowego do ula. W kolejnym kroku twoim zadaniem jest połączenie z wcześniej wykonaną konstrukcją powałki. A czym jest powałka? To zrobiony z płaskiej płyty sufit z otworami, które będą służyć do wentylacji lub podawania pokarmu pszczołom. Ostatnia rzecz, jaką trzeba zrobić, to wieńczący budowlę daszek. 

Jak widzisz, wymaga to dużo zaangażowania. Jest jednak droga na skróty. Można po prostu kupić gotowy ul na pszczoły. W Polsce rozpowszechniło się wiele rodzajów, takich jak ul wielkopolski, warszawski zwykły, warszawski poszerzony, ul Ostrowskiej i wiele innych. Chcąc dowiedzieć się, która konstrukcja ma być najlepszym wyborem, najlepiej zapytaj doświadczonego, zaufanego pszczelarza.

Ul dom dla pszczół - podsumowanie

Pszczoły i ul to zajęcie dla osób cierpliwych i zdeterminowanych. Daje jednak wielką satysfakcję i możliwość obcowania z naturą. Chcąc ocenić czy warto się na to zdecydować, uwzględnij takie czynniki, jak cena za ul, cena pszczoły, koszty wszystkich narzędzi i czas poświęcony na odpowiednią pielęgnację swojego roju oraz wszystkie procedury administracyjne. Najprzyjemniejsza część tego przedsięwzięcia, czyli miodobranie, to nagroda, którą otrzymasz dopiero na końcu tej skomplikowanej drogi. 

Pamiętaj, że prowadzenie hodowli pszczół nawet na niewielką skalę wpływa pozytywnie na funkcjonowanie ekosystemu. Prowadząc własną pasiekę, wspierasz środowisko w swojej okolicy, ponieważ owady pomagają rozprzestrzeniać się w naturalny sposób wielu gatunkom roślin. Ponadto pszczelarstwo jako hobby może przynosić wiele satysfakcji, nie mówiąc już o nowych znajomościach i tematach do rozmów.

Bibliografia

  1. Hołderna-Kędzia E, Kędzia B. Miody odmianowe i ich znaczenie lecznicze. Wyd. Duszpasterstwa Rolników, Włocławek 2002.

  2. Hołderna-Kędzia E, Kędzia B., Krajowe miody odmianowe w profilaktyce i lecznictwie, Postępy Fitoterapii 2/2021

  3. Kwaśnicka-Janowicz A., Wprowadzenie do historycznojęzykowych badań terminologii bartniczej. Uniwersytet Jagielloński, Kraków 2010

  4. Gałuszka H., Podstawy pszczelnictwa, Skrypty dla Szkół Wyższych Akademia Rolnicza im. H. Kołłątaja, Kraków 1986.

  5. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt

Mexican Tacos with Vegan Nuggets
Utwórz konto i zapisuj swoje wszystkie ulubione przepisy!

Oraz otrzymuj na swoją skrzynkę pyszne wskazówki, aktualności na wyłączność oraz rabaty i ciesz się roślinnymi dobrociami.

aeead5804e79ff6fb98b2039619c5230_200828_MEDIAMONKS_GG_Spicytarian.jpg
Chętny by spróbować naszych roślinnych dobroci?

Otrzymuj rozbudzające apetyt przepisy, rabaty oraz pyszne wskazówki na swoją skrzynkę!